Virsko mesto - CvingerPrazgodovinsko naselje z domačim ledinskim imenom Cvinger leži na nizkem gorskem hrbtu nad Virom pri Stični (370 – 410 m n. m). Po površini meri kar 21 ha, dolgo je 800 m in široko do 400 m. Obdano je z obzidjem, ki je razpoznavno kot mogočen, do 6 m visok nasip ali kot izrazita terasa. Še zdaj je skoraj povsod dobro vidno. V dolžino meri 2,04 km. Prečni zid, ki je nekaj stoletij mlajši od obodnega, deli naselje v gozdnati in močno zakraseli severni del (Mali Boršt) in obdelani južni zložnejši del, z njivami in travniki. Tu je zaselek Vrh z Vrhovčevo domačijo "Grofijo".
Naselbina nad Virom je bila zasnovana in utrjena v sedanji velikosti konec 8. stol. pr. Kr., na začetku starejše železne dobe. Suho grajeni kamniti zid je bil zunaj podprt z zemljenim nasipom, prva prenova obzidja sredi 6. stoletja pr. Kr. je vpeljala v njegovo sestavo še lesene vezi in opore. Povprečno je bil zid širok okoli 3m. Drugič je bilo obzidje prenovljeno sredi 5. stoletja pr. Kr., še zadnjič pa pred prihodom Rimljanov na koncu mlajše železne dobe. Potem je naselje na Cvingerju zamrlo, zaživela pa je dolina ob rimski cesti in v cestni postaji Acervo (Gomila) pri Ivančni Gorici.
Stiško prazgodovinsko naselje je bilo eno od velikih središč (castellum hegemon) železnodobne skupnosti na Dolenjskem. Zanjo so bila značilna mogočna utrjena gradišča, pokopavanje umrlih v rodovnih in družinskih gomilah, situlska umetnost. Podobna naselja so bila še na Vačah, na Magdalenski gori pri Šmarju, v Novem mestu, Šmarjeti, v Dobrniču, na Libni pri Krškem...
Odlično geografsko lego utrjenega prazgodovinskega naselja nad Virom dobro ponazoruje dejstvo, da je bil v Stični leta 1136 ustanovljen cistercijanski samostan, najpomembnejše versko in kulturno središče Dolenjske, ki je v srednjem veku imel podobno vlogo, kot jo je imelo "virsko mesto" v starejši železni dobi. Zgodovina raziskavPrva sta si z raziskovalnimi nameni utrjeni Cvinger nad Virom ogledala v Napoleonovih časih (1809) francoski arheolog E. M. Siauve in pesnik Valentin Vodnik s podporo barona Žige Zoisa. Za njima so "virsko mesto opisali in naredili načrte še gozdar J. H. Stratil (1827), F. v. Hochstetter (1878), ki je v svoj načrt vnesel tudi gomile, in zgodovinar Simon Rutar (1892), ki je v načrt vrisal še traso rimske ceste. Leta 1878 je pod vodstvom ravnatelja Deželnega muzeja za Kranjsko Karla Dežmana (1821 – 1889) prišla v Stično Prazgodovinska komisija dunajske akademije in dokončno razblinila dvome o poreklu stiških starožitnosti. Dotlej nekateri namreč niso verjeli, da so obzidje na Cvingerju in gomile pod njim delo človeških rok.
Z izkopavanji gomil je leta 1853 začel major Nettelbach iz Mecklenburga na Nemškem. Za njim je samo poskušal (1891, 1892) sicer neugnani izkopavalec arheoloških najdišč Jernej Pečnik. Prva velika izkopavanja stiških gomil je izpeljala vojvodinja Mecklenburška (Paul Friedrich v. Mecklenburg, 1856 – 1922, rojena kot princesa Marija vonWindischgrätz, sorodnica nemške cesarske družine). Živela je na gradu Bogenšperk pri Litiji in od tam vodila tudi izkopavanja v Stični (1905 – 1914). Tu je izkopala kar 11 gomil. Njena bogata arheološka zbirka, z njo pa tudi stiške izkopanine, je bila leta 1934 na avkciji v Zürichu prodana v Ameriko, nekaj znamenitih najdb pa je poklonila nemškemu cesarju Viljemu II. V berlinski muzej pa so prišle tudi najdbe iz gomile, ki jo je izkopal leta 1906 njegov uslužbenec A. Goetze, tudi s posredovanjem vojvodinje.
Šele moderna izkopavanja Narodnega muzeja iz Ljubljane, ki sta jih na gomilnem grobišču (1946, 1952 – 53, 1960 – 64, 1972) in na Cvingerju (1967 – 1974) vodila dr. Jože Kastelic in dr. Stane Gabrovec so zares omogočila podrobnejši vpogled v železnodobno preteklost Stične. Najdbe hrani Narodni muzej.
Način pokopaProstrano gomilno grobišče, ki pripada prazgodovinski naselbini na Cvingerju, se razprostira južno in jugozahodno od naselja, na njivah in travnikih, deloma tudi v gozdu, od Vira do Studenca, Žvajdrge, Griž in Vrhpolja. Del zaselka, kjer ležijo gomile, se prav imenuje Gomila, tu bivajoča kmeta pa Veliki in Mali Gomilar. Na tem območju je sedaj še okoli 125 gomil, večinoma komajda še razpoznavnih in z oranjem vedno bolj poravnanih, druge spet, posebej v gozdu in najbolj južna pri železnici, stoje še skorajda neokrnjene v vsej svoji veličini. To so slovenske piramide, svojevrstni poslednji dom, prvovrstni kulturni spomeniki, mogočno delo človeških rok in izpoved njegovih verovanj, ki se je v tisočletjih povsem zraslo s pokrajino in postalo njen neločljivi, še več, njen posebej odlični del.
Zaradi skrivnostnosti, ki jih obdaja, so od nekdaj burile domišljijo in so zato pogost motiv v ljudskem pripovedništvu, bile pa so nekoč tudi veliko upanje iskalcev zakladov. Gomile so bile stalna rodovna ali družinska pokopališča, kamor so pokopavali lahko tudi nekaj sto let. V njih je različno število grobov: v največji dosedaj raziskani jih je bilo kar 183, v najmanjši le 31. Različne so zato tudi po velikosti, v premeru dosegajo tudi do 60 m, v višino pa do 6 m. Grobovi so v njih razmeščeni v krogu, v večjih tudi v več nivojih, znotraj suho grajenega kamnitega venca, ki je obdajal gomile. Imeli so z lesom obložene stene, le redko so bili pokriti še s kamnito ploščo, kot npr. grob stiške kneginje v 48. gomili. Na sredo prav te gomile je bil v drugi polovici 8. stoletja pr. Kr. pokopan tudi premožen veljak, knez, morda prav ustanovitelj "virskega mesta". Zgibanka, ki jo je izdala Občina Ivančna Gorica v sodelovanju z Narodnim muzejem, TD Stična in Cistercijansko opatijo, Stična 1996 Besedilo: Drago Svoljšak Fotografije: Jože Hanc, Srečo Habič, Tomaž Lauko |
Kako doživeti Virsko mesto?1. Vodeni ogledi Cvingerja Občasno organiziramo vodene oglede (pribl. 2 uri) po ostankih obzidja. Vodič pojasni pomen, zgodovino in znana dejstva ter odgovarja na vprašanja. Če nam zaupate vaš e-naslov ali tel. št., vas bomo z veseljem povabili na prihajajoče oglede. 2. Individualni obiski Ljubitelji zgodovine se lahko samostojno podate po nastajajoči učni poti, ki bo potekala po ostankih obzidja naselja. Pri "muzejski hiši" na naslovu Vir pri Stični 29 (45,950329 14,820645) vas na pot pospremi info tabla z osnovnimi podatki. Sama pot z oznakami na zanimivih mikro lokacijah bo zaživela konec leta 2016. 3. Šolske skupine
Za organizirane šolske skupine pripravimo voden ogled po nekdanjem naselju in delavnice v stilu Prazgodovinskega dne. Sporočite nam željeni termin in koliko časa želite nameniti obisku. Pripravili bomo vse potrebno za uspešen obisk Virskega mesta in morda še bližnjih zanimivih točk. 4. Prazgodovinski dan
Družine in otroci lahko obiščete pribl. štiriurni dogodek Prazgodovinski dan, na katerem po vodenem ogledu skozi številne delavnice spoznavate, kako so tedanji ljudje živeli, kaj so jedli, kako se oblačili, kakšen nakit so izdelovali... Vsak udeleženec prejme na začetku mini album za žige, ki jih zbere z uspešno opravljenimi nalogami na posameznih delavnicah. Na zaključku Prazgodovinskega dne prejmejo priznanja Virskega kneza vsi, ki so uspeli zbrati vse potrebne žige.
5. Arheološki prazgodovinski vikend je namenjen otrokom in mladostnikom, ki jih zanima še več. Ker imamo časa cel vikend, se lažje posvetimo starim rokodelskim spretnostim, ki že od davnih dni bogatijo in lajšajo življenje ljudi. Spoznali bomo tudi delo arheologov, ki znajo iz najdenih ostankov starih ljudstev tvoriti zgodovinska dejstva o kulturni podobi tedanjega sveta in življenja. Čas izkoristimo tudi za sprehode na bližnje zanimive točke, kot so ograda sredi gozda z domačimi živalmi, izvir, kjer je bila odkrita človeška ribica, čudovita planinska koča na Gradišču, samostan s čajnico in Muzejem krščanstva na slovenskem, razgledne točke na bližnjih hribih...
Večere izkoristimo za pogovore o različnih temah ali zabavo s plesom in karaokami. Skratka, imamo se super in uživamo tako na delavnicah kot pri bolj sproščujočih aktivnostih. Obveščanje o dogodkihČe želite biti pravočasno obveščeni o prihajajočih dogodkih oziroma potrebujete naše sodelovanje pri obisku Virskega mesta, nam sporočite vaš kontakt. Poslali vam bomo vse potrebne informacije.
|